VZKAZY A ČLÁNKY

Erbanovi nám napsali vzkaz:

Pocházím z Vysočiny a můj manžel z Jaroměře, náhoda tomu chtěla a tak dva odlišní lidé se potkali a zamilovali se. Skončila jsem tenkrát svá studia v Hradci Králové a chtěli jsme na zkušenou. Došli jsme do naší metropole, kde jsme poměrně spokojeně žili, profesně rostli a byli stále vytíženi a zaneprázdněni, jak to jen Praha může nabídnout. Pravidelně jsme se připojovali k davům Pražanů, kteří o víkendech, na svátky a prázdniny opouštěli své byty s touhou po troše přírody, klidu a čerstvého vzduchu. Manžel mne brával často do míst, kde studoval, trávil dětství. Zamilovali jsme si okolí Nového Města nad Metují. Cíleně jsme hledali, zda by zde bylo možné žít. Objevili jsme parcelu k prodeji ve Vrchovinách, líbila se nám, moc jsme o ni stáli. Tak moc, že jsme na ni nakonec čekali několik let. Časem se nám narodily dvě dcery, starší Kateřinka (v současné době jsou jí čtyři roky) a mladší Michalka (dva roky). Začali jsme přemýšlet jinak. Už jsme nežili sami za sebe, pomýšleli jsme na život našich dětí a Praha se nám nezdála nejvhodnějším kandidátem pro výchovu. Vysněnou parcelu jsme měli dlouho zamluvenou, ale ke koupi došlo, až když už jsme čekali druhou dceru. Téměř s narozením Michalky se začalo stavět. Trvalo to skoro dva roky a náš vysněný dům je součástí Vrchovin, nese číslo 171. Ještě je kolem spousta práce a dobří lidé tvrdí, že stále bude :). Ale konečně je tu základ pro rodinné hnízdo, na kterém můžeme trpělivě pracovat, stejně jako na výchově našich mláďat. Blízko u lesa se pasou srnky, na poli potkáte zajíce, v dálce nás pozorují naše velehory a z oken obýváku je vidět západ slunce. Je tu zvláštní klid, takový, že si na něj musíte chvíli zvyknout. Děti se adaptují rychle, příroda je jim blízká a zároveň vzácná, umožňuje jim volnost, jakou zatím nepoznaly. Věřím, že tu budou šťastné a my s nimi. 

Jak hasiči slavili výročí 130 let od založení Sboru dobrovolných hasičů ve Vrchovinách:

Sto třicet let, to je věk, kterého se asi nikdo nedožije, leda Sbor dobrovolných hasičů. Právě ten ve Vrchovinách nyní dosáhl takového kulatého jubilea.

Slavnostní Valná hromada se konala 10.8.2012 v pohostinství U Škaldů, byli oceněni zasloužilí členové a předána řada vyznamenání místostarostkou OSH Miladou Řehákovou.

Oslavy se uskutečnily 11. 8. 2012. Začaly v 11:00 hod. slavnostním svěcením praporu SDH i obce za přítomnosti starosty OSH Ivana Krause, místostarostky OSH Milady Řehákové, starosty SDH Nové Město nad Metují Petra Fanty, starosty OSH Přibyslav Josefa Macha, zástupců SDH Šonov v historických uniformách, zástupců OSH Provodov, starosty Nového Města nad Metují Petra Hableho  a místostarostky Mgr. Bronislavy Malijovské.

Během slavnostního položení věnce k památce obětí světových válek pronesl krátký projev br. Škalda Jan, bývalý dlouholetý starosta SDH Vrchoviny. Poté následoval slavnostní průvod s vlajkonoši okolních sborů za podpory dechovky Stavostrojka a vystoupením mažoretek na místní hřiště, kde slavnostním projevem starosty SDH Vrchoviny Petra Fišera byl oficiální program ukončen.

Následovalo vystoupení mažoretek z Náchoda, koncert dechové hudby Stavostrojka, ukázky techniky,

vystoupení dětí z Vrchovin, ukázka záchrany života v havarovaném voze, ukázka historické techniky při hašení požáru, výsuvný žebřík a na závěr proběhla ukázka výroby pěny.

K dobré pohodě hrály kapely p. Roštlapila a p. Potůčka.

Během odpoledne byla v budově hasičské zbrojnice otevřena výstava fotografii rodáků Vrchovin, kterou zorganizovala knihovna Vrchoviny za podpory MK Nové Město nad Metují.

                                                                                                                                                                                                             Členové SDH Vrchoviny